آسانسور

ایمنی آسانسور

ایمنی آسانسور

در کشور آمریکا حدود ۶۰,۰۰۰ دستگاه آسانسور وجود دارد . هرچند وقت یکبار شما سوار کابین آسانسوری میشوید که لرزش دارد ، نمیتواند به طبقه بعدی برود یا ناگهان سرعتش زیاد یا کم می شود . این باعث می شود شما به این فکر کنید که آیا باید دوباره به این دستگاه اعتماد کنم و از آن استفاده کنم؟

 

آسانسور

از حدود۱۲۰ بیلیون افراد در سال که از آسانسور و پله برقی استفاده می کنند حدود۱۰,۰۰۰ نفر به دلیل حادثه های مرتبط با این دستگاهها , کارشان به اورژانس کشیده می شود . بیشترین جراحت های این اشخاص به دلیل قطع شدن یا ضربه خوردن بر اثر بسته شدن درها است . در بعضی موارد نیز دلیل حادثه به علت باز شدن درها به سمت چاله آسانسور و سقوط افراد است . به طور متوسط یک بار در زندگی هر شخص امکان گیر افتادن در آسانسور وجود دارد. در این قسمت به بررسی پاسخ به سوالات رایج در باره رفتارهای نادرست در آسانسور می پردازیم:
چگونه از بی خطر بودن آسانسور مطمئن شویم ؟
اکثریت غریب به اتفاق شهر ها و ایالت ها ی آمریکا ، کد ایمنی آسانسور A17.1 که توسط بازرسی های حداقل شش ماه یکبار بازرسان داده می شود , رعایت میکنند . لیست گواهی آخرین بازرسی باید در هر آسانسور قرار داده شود . اگر شما متوجه شدید لیستی وجود ندارد و یا از آخرین تاریخ بیش از 6 ماه گذشته , باید با سرپرست ساختمان تماس بگیرید و یا دفتر بازرسی ایمنی آسانسور شهر خود را در جریان قرار دهید و از پله ها استفاده کنید .
آیا کابل می تواند پاره شود و باعث سقوط آسانسور شود ؟
این بدترین ترس در هر فردی است که سوار آسانسور می شود . ولی کارشناسان این اطمینان را می دهند جای نگرانی نیست , شما توسط ۴ تا ۸ کابل ساپورت می شوید که هر کدام به تنهایی می تواند وزن کابین را تحمل کند . در واقع تنها زمانی که یک آسانسور سقوط کرد( با قطع شدن هر هشت کابلش)، در زمان جنگ جهانی دوم بود که یک بمب گذار آمریکایی بطور عمدی ساختمان Empire State را مورد اصابت قرار داد . خدمه هواپیما کشته شدند ولی تنها فرد سوار در آسانسور نجات پیدا کرد .
آیا اگر کابین تکان داشته باشد , نشانه بدی است؟
نحوه حرکت آسانسورهای هیدرولیک که در ساختمان های ۲ تا ۵ طبقه به کار می روند زمانی است که روغن از طریق سیلندر پمپ می شود و باعث بالا رفتن یا پایین رفتن آن می شود. آسانسورهای قدیمی تر ممکن است زمانی که روغن به اندازه کافی گرم نشده باشد , تکان داشته باشند ( معمولا صبح های زود ) . وقتی که حرکت کمی روان نباشد میتواند استرس زا باشد ولی دلیلی برای ایمن نبودن نیست .
آسانسورهای کششی در ساختمان های ۶ طبقه به بالا، از موتورهای الکتریکی , وزنه تعادل و قرقره برای حرکت کابین استفاده می کنند . این آسانسورها ممکن است به خاطر تنظیمات ضعیف ترمز تکان داشته باشند یا این اتفاق ممکن است به خاطر یک استهلاک عادی باشد ولی این یک خطر جدی نیست . در هر صورت شما باید به سرپرست ساختمان اطلاع دهید تا از خطر های جدی تر جلو گیری کند .
آیا در صورت افزایش سرعت آسانسور در معرض خطر قرار داریم؟
آسانسورهای کششی ممکن است در هنگام نوسانات برق و یا ساییدگی قرقره ها , سرعت مختصری بگیرند ( مواردی که بازرسان هنگام چک کردن باید در نظر داشته باشند ) ممکن است این تغییر سرعت کمی استرس زا باشد . اگر کابین بیشتر از یک سرعت خاص حرکت کرد , کلید الکتریکی به طور خودکار آسانسور را خاموش می کند . اگر این کلید عمل نکرد , دستگاه Safeties ( دستگاه های متصل به پایین کابین) بطور خودکار ترمز های ریل های جانبی را به کار می اندازند و کابین متوقف می شود .
اگر آسانسور خیلی آهسته حرکت کند چه اتفاقی می افتد ؟
علت این امر می تواند وجود کثیفی یا ساییدگی در سوئیچ های شتاب که در موتورخانه آسانسور قرار گرفته باشد . هرچند یک حرکت کند میتواند آزار دهنده باشد , ولی به این معنا نیست که شما در معرض خطر جدی قرار دارید و لی در هر صورت آسانسور نیاز به رسیدگی دارد و شما باید به سرپرست ساختمان اطلاع دهید .
آیا باید سوار بر آسانسوری که هم سطح با کف نیست شد ؟
اگر در صورت ورود آسانسور به طبقه دلخواه هم سطح با کف نبود , نیاز به سرویس و راه اندازی مکانیکی دارد . آسانسور های قدیمی تر , هنگامی که پر از جمعیت می شوند , ممکن است به خاطر وزن زیاد کمی پایین تر از سطح بایستند . (آسانسورهای جدیدتر که مجهز به تجهیزات حمل بار و کنترل وزن هستند , در این مواقع از بسته شدن در جلوگیری می کنند ) با وجود اینکه آسانسورها به گونه ای طراحی شده اند که بیشتر از وزن اعلام شده را هم میتوانند حمل کنند , هنگامی که ظرفیت آسانسور تکمیل است , بهتر است برای آسانسور بعدی صبر کنید .
نکاتی برای هنگامی که در آسانسور گیر افتادید
وحشت نکنید !! چند نفس عمیق بکشید و به خود اطمینان دهید که مقدار کافی اکسیژن در کابین وجود دارد . سپس کاری را انجام دهید که باعث آرامش شما می شود ( آهنگ مورد علاقه تان را زمزمه کنید , حرکت های کششی انجام دهید , اگر کتاب یا مجله ای به همراه دارید آن را مطالعه کنید ) .
در هر آسانسور باید یک دکمه هشدار و یک تلفن یا دستگاه مخابره داخلی داشته باشد . در ساختمان های بزرگ , اتاق نگهبان در ظرف پنج دقیقه به شما پاسخ خواهد داد .
بنشینید ! بعضی افراد وقتی آسانسور دوباره شروع به حرکت میکند تعادل خود را از دست می دهند .
نگران تاریکی نباشید . سیستم روشنایی در یک مدار جداگانه قرار دارد و حتی اگر از کار بیافتد , یک سیستم پشتیبان تا چهار ساعت آن را تامین میکند .
هیچ اقدامی نکنید ! سعی در باز کردن درب یا خارج شدن از قسمت باز بالای کابین نکنید .آسانسور ممکن است دوباره حرکت کند و ممکن است باعث نتایج مرگبار شود پس صبر کنید تا متخصصان فنی یا گروه نجات به کمک شما بیایند .

Tags: , , , , , , , , , , ,

-->