تفاوت بالابر هیدرولیکی و آسانسور هیدرولیکی

در مقایسه بین بالابر هیدرولیکی و آسانسور هیدرولیکی تعریف هر دو ضروری است. با اینکه مکانیزم و عملکرد هر دو تقریباً مشابه بوده و با سیستم هیدرولیک عمل می کنند ولی با دو دستگاه مختلف با کاربرد متفاوت روبرو هستیم.

بالابر هیدرولیکی 

بالابر یک نوع ماشین است که بوسیله آن می توان بار یا نفرات را در ارتفاع جابجا نمود. بالابر هیدرولیکی دارای دو نوع ثابت و متحرک است. جابجایی وسایل و تجهیزات و اجسام معمولاً در اماکنی همچون انبارها، کارخانه ها، فروشگاه ها، سوله ها  و جاهایی از این قبیل صورت می گیرد. جابجایی افراد توسط بالابر نیز معمولاً در همین اماکن انجام می شود با این تفاوت که وقتی فردی در ارتفاع جابجا می گردد به منظور انجام امور سرویس و نگهداری و تعمیرات است. اصولاً جابجایی افراد بواسطه بالابر متحرک بوده و جابجایی اجسام و بار توسط بالابر ثابت هیدرولیکی صورت می پذیرد. برای استفاده نفرات از بالابر هیدرولیکی می بایست شرایط استاندارد ایمنی در مورد بالابر رعایت گردد تا فرد بتواند با خیال آسوده سوار بر کابین شده و در ارتفاع مد نظر کار خود را انجام دهد.

آسانسور هیدرولیکی 

این وسیله را می توان پسر عموی بالابر هیدرولیکی دانست . مکانیزم و کارکرد هر دو وسیله به یک صورت است با این تفاوت که از آسانسور هیدرولیکی صرفاً جهت جابجایی افراد استفاده می شود و مجهز به امکانات رفاهی جهت افراد می باشد. اصولاً آسانسور از هر نوعی که باشد وسیله ای است جهت جابجایی افراد. این وسیله در ساختمان ها نصب و مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین یک وسیله ثابت است که در ساختمان های مسکونی، اداری، تجاری و … برای جابجایی افراد کاربرد دارد بنابراین دارای امکانات و تجهیزاتی است که مناسب استفاده راحت افراد باشد. نوع هیدرولیکی آن با سیستم هیدرولیک عمل می کند و شامل قسمت هایی از جمله سازه فلزی، ریل آسانسوری، کابین، متعلقات هیدرولیک و سایر متعلقات آسانسور می باشد. بالابر هیدرولیکی بواسطه بهره از سیستم هیدرولیک از ظرفیت حمل بسیار بالایی برخوردار بوده ولی سرعت جابجای کمتری نسبت به نوع متداول خود (آسانسور کششی) دارد. اما در بخش تجهیزات کاملاً مشابه یکدیگر هستند که شامل گزینه هایی مثل سیستم ضد سقوط، کابین های تمام استیل یا تمام شیشه ای و MDF با ظاهر مناسب، کلیدهای لمسی هوشمند، سیستم تهویه و نورپردازی از سقف و کف بصورت شیشه ای، نمایشگرهای تصویری داخل کابین، سیستم سخنگو، درب های اتوماتیک و امکاناتی از این قبیل هستند.

-->