خطرات آسانسور

آسانسور‌ها و پله برقی‌ها، دستگاه‌های مناسبی برای زندگی روزمره هستند و اغلب بدون هیچ حادثه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر به درستی استفاده شوند، راهی امن برای رفت و آمد بین طبقات هر ساختمانی هستند، اما در صورت استفاده نادرست یا نگهداری ناقص، می‌توانند باعث بروز حوادث جدی شوند. خطرات آسانسور بسیار شایع هستند.
هر سال حدود ۱۰۰۰۰ مورد آسیب ناشی از تصادفات آسانسور در سطح جهان ثبت می‌شود. دانستن خطرات آسانسور و مواردی که باید مراقب آن باشید، به حفظ امنیت شما و دیگران در هنگام استفاده از آسانسور کمک می‌کند.

▪️سقوط از آسانسور

مرگبارترین خطرات آسانسور، سقوط در چاه آسانسور است. خطرات سقوط اسانسور زمانی پیش می‌آید که کابین آسانسور در طبقه مورد نظر توقف نکرده، و افراد بدون اطلاع، درب را باز کرده و در چاه آسانسور قدم می‌گذارند. شایع‌ترین آسیب سقوط زمانی اتفاق می‌افتد که افراد هنگام ورود یا خروج از آسانسور سرگردان می‌شوند، و آسانسور همسطح با کف متوقف نمی‌شود.
تخمین‌زده می‌شود که حدود ۷۵ درصد از آسیب‌های آسانسور ناشی از سقوط است.

▪️گرفتار شدن در آسانسور

یکی دیگر از خطرات احتمالی اسانسور، که خطری برای پله‌های برقی نیز محسوب می‌شود، گیرکردن در داخل یا بین قطعات متحرک است. این می‌تواند بین در‌های آسانسور یا بین پایین یا بالای یک پله برقی اتفاق بیوفتد.

▪️نقص ایمنی آسانسور

خرابی آسانسور می‌تواند باعث آسیب جدی و حتی مرگ شود. خطرات آسانسور به واسطه خرابی‌ها می‌تواند به طرق مختلف اتفاق بیوفتد، از جمله تغییرات ناگهانی سرعت، بریدن سیم بکسل‌ها، یا سیستم‌های ترمز معیوب.

▪️میکروب‌ها و عوامل بیماری‌زا

خطرات پنهان در آسانسور احتمالاً شما را نمی‌کشند، اما شما را بیمار می‌کنند. این مورد پس از همه‌گیری کرونا بسیار شایع شده است. آسانسور‌ها از جمله مکان‌های آلوده به میکروب هستند. دکمه‌ها و دستیگیره‌ها معمولاً از میکروب‌های ناشی از استفاده زیاد پوشیده می‌شوند. بهترین توصیه هنگام استفاده از آسانسور این است که به شخص دیگری اجازه دهید دکمه را برای شما فشار دهد!

-->