رمپ برقی

رمپ برقی

رمپ برقی

 

رمپ یا پیاده رو متحرک در فرودگاه ها ، فروشگاه ، پایانه مسافری ، و اماکن دیدنی و زیارتی کاربرد دارد , و  وسیله ای است  جهت انتقال افراد در سطوح هم تراز یا با اختلاف ارتفاع کم , که زاویه شیب آن حداکثر ۱۲ درجه نسبت به افق می باشد.
محاسبه ظرفیت جابجایی افراد در پیاده روی متحرک به صورت ct=3600*v*k/0.4 که در آن k در صورتیکه عرض پیاده رو ۱٫۲۰ باشد برابر ۲٫۵ است , سرعت رمپ برقی در ورودی و خروجی حداکثر ۰٫۷۵ متر بر ثانیه است.
تحت شرایط خاصی سرعت  رمپ برقی به ۰٫۹ افزایش می یابد که در این صورت نباید عرض پیاده روی متحرک از ۱٫۱۰ افزایش یابد. همچنین در صورتیکه زاویه شیب بیشتر از ۶ درجه باشد پیاده روی متحرک باید حداقل ۰٫۴ متر را با زاویه کمتر از ۶ درجه طی کند و در صورتیکه سرعت آن ۰٫۹ متر بر ثانیه باشد این فاصله به ۱٫۶ متر افزایش می یابد.

 

رمپ برقی

 

 انواع رمپ برقی

  • رمپ های دائمی :

یکی از عمومی ترین راه های عبور از ورودیهای پله دار ساختمانها استفاده از رمپ های دائمی هستند ( البته در جاهائیکه فضای کافی وجود داشته باشد ) قوانین مربوط به ساختمان از سال ۱۹۹۱ ، برای افراد ناتوان تسهیلات و امکاناتی را تحت عنوان سند M تصویب کرده و در سال ۱۹۹۱ بصورت کتابچه راهنمای طراحی ارائه شده است.

 

  • رمپ های موقت ( قابل حمل و جابجائی )

اگر در محیطی نصب رمپ های دائمی غیر ممکن باشد ( برای مثال معمولا” رمپ های دائمی یا در امتداد عرض ساختمان و در پیاده رو باید ساخته شوند و یا برای سایر افراد مشکلات دیگری را ایجاد میکند ) استفاده از رمپهای موقت می تواند بعنوان یک راه حل پیشنهاد شود. در هر صورت باید بخاطر داشت که در استفاده از رمپ های موقت نیاز است که شخص دیگری رمپ را در جای مورد نظر قرارداده و بعد از استفاده ، آن را بردارد. معمولا” این رمپ ها وزنی بین ۶ تا ۳۰ کیلوگرم دارند. رمپهای موقت انواع مختلفی دارند: که مهمترین آنها عبارتند از :

1) رمپ های کانالی : معمولا” این رمپ ها بصورت یک جفت کانال هستند و از جنس فایبرگلاس ، چوب یا فلز می باشند که به وسیله میله های قابل تنظیم به یکدیگر اتصال می یابند و در واقع توسط این میله ها فاصله به نحوی تنظیم می شود که چرخهای صندلی روی کانالها قرار گرفته و مسیر را طی می کنند.

2) رمپ های یک تکه : این نوع رمپ ها معمولا” پهن هستند و برای همین به تنهائی مورد استفاده قرار می گیرند. معمولا” جنس این رمپ آلومینیوم یا فلز بوده و سطح آن در برابر لغزش و سر خوردگی مقاوم است و یک لبه ایمنی خیلی کوتاه در هر طرف دارد . همچنین فقط برای فاصله های کوتاه مناسب هستند و آنهم بدلیل اندازه و وزن آنهاست. اکثرا” قابل تا شدن نیستند.

3) رمپ های چند قسمتی : این نوع رمپ ها شبیه رمپ های یک تکه هستند با این تفاوت که طوری طراحی شده اند که بصورت کشویی داخل هم می روند و می توانند یک رمپ طویلتری را ایجاد کنند. انواعی از این رمپ ها که قابلیت تاشدن ندارند , بطور نیمه دائم در محلهای مورد نظر قرار می گیرند. به نحوی که نیاز نیست بطور مداوم آنها را قرارداد یا برداشت. غالبا” این نوع رمپ ها دارای نرده های جانبی نیز هستند و برای تقویت بیشتر رمپ از پایه های با قابلیت تنظیم ارتفاع استفاده می شود.

4) رمپ های مخصوص اسکوترهای برقی و صندلی چرخدار : طراحی این رمپ ها به گونه ای است که می توانند وزن بالای صندلی های چرخدارهای و اسکوترهای برقی را تحمل کنند. کسی که از یک اسکوتر سه چرخ استفاده می کند نیاز دارد که از یک رمپ یک تکه استفاده نماید و یا اینکه یک رمپ ۳ کاناله بکار ببرد، به طوری که چرخها بطور هماهنگ روی آن قرارمی گیرند.

5) رمپ های دروازه ای : این رمپ ها از نوع کانالی کوتاه هستند که میتوانند پشت وسیله حرکتی یا صندلی چرخدار برقی قرار گیرند و در موقع صعود از ورودیهای پرشیب استفاده می شود. در هر حال، در اکثر موارد لازم است که شخص دیگری جهت قراردادن رمپ و برداشتن آن به فرد ناتوان کمک کند.

6) رمپ های آستانه : این رمپ ها برای عبور فرد از آستانه های بلند ورودیها یا در منزل استفاده می شوند.

 

 

Tags: , , , , , , , , ,

-->