دومین سمینار استاندارد سازی سیم بکسل آسانسور

دومین سمینار استاندارد سازی سیم بکسل آسانسور

دومین سمینار استاندارد سازی سیم بکسل آسانسور به همت بازرگانی محمود قراچورلو نماینده رسمی شرکت گوستاوولف آلمان در ایران در محل اداره کل استاندارد تهران برگزار شد.

این گردهمایی با حضور بازرسان استاندارد آسانسور، نماینده‌ی بازرگانی محمود قراچورلو و شرکت گوستاوولف آلمان در ایران، نمایندگان شرکت های آسانسوری و کارشناسان این صنعت برگزار شد و به بررسی سیم بکسل های استاندارد آسانسور پرداخته شد که در ادامه می خوانیم.
در این سمینار آموزشی، امیر سیاهپوش که به نمایندگی از بازرگانی قراچورلو در آن حضور داشت به معیارهای استاندارد بودن سیم بکسل اشاره و به تشریح مشخصات فنی و ساختار آن از جمله سایز، نوع هسته، نوع بافت و جهت تابش سیم ها پرداخت.

سیاهپوش افزود: بین سیم های آسانسور و سیم‌هایی که برای مصارف دیگر ساخته و طراحی‌ می شود تفاوتهای زیادی وجود دارد. سیم‌های آسانسوری سیم‌های خاصی هستند که فقط برای آسانسور طراحی شده اند و با توجه به شرایط حساس آن و اینکه باجان انسانها سر و کار دارد طراحی و ساخته می شوند.در سیم آسانسوری چیزی که خیلی مهم است این است که بتواند مدت زمان زیادی، مثلا یک میلیون بار یا 10 سال با کیفیت کار کند، مهم است.

وی گفت: بهترین سیم بکسل، باید علاوه استقامت کششی استقامت خمشی نیز داشته باشد. درست است که اگر قدرت کشش آن را بالاتر ببریم، سیم قوی‌تر و محکم‌تر می‌شود اما در خمش ضعیف می‌شود. در واقع مشکل اصلی سیم‌هایی که توسط نصابان آسانسوری استفاده می شود این است که سیم مورد استفاده خاصیت خمش را ندارد.

سیاهپوش با تاکید بر لزوم تناسب بین سیم بکسل و فلکه اظهار داشت:از مواردی که باید در هنگام نصب در نظر داشته باشیم این است که فلکه باید از نظر سختی از سیم قوی‌تر باشد ،زیرا اگر فلکه ضعیف‌تر از سیم باشد فلکه ‌خورده می شود که همین موضوع باعث خراب شدن زاویه می‌شود. بعضی‌ از سیم ها به دلیل بافت‌ خاص آنها تخصصی برای گاورنر استفاده می‌شود. حتی در بعضی مواقع در آسانسو‌رهایی که ارتفاع زیاد دارند، برای گاورنر از سیم 819W استفاده میشود؛ ولی متاسفانه در ایران ارزان‌ترین سیم را برای گاورنر استفاده می‌کنند. چون از نظر نصاب آسانسور کاملا کم اهمیت است. نکته حائز اهمیت درسیم‌های تمام فولادی و آسانسوری نیاز مبرم آن ها به روغن‌کاری است. اینطور نیست که چون کنف نیست پس روغن لازم ندارد. زمانی که وارد مبحث سیم‌های تمام فولادی می‌شویم، به تناسب ارتفاع‌ و وزن،نیاز به روغن کاری سیم است.در حال حاضر آسانسورها به سمت استفاده از سیم‌های کوچک‌تر رفته است. یکی از دلایل آن کم کردن وزن سیم است.سیم کوچک‌تر با بافت قوی‌تر؛ مساوی با وزن سبک‌تر. اما مسئله ای که باید در نظر داشته باشیم دو تکه کردن سیم ها است. همانطور که در برج‌های بلند می بینیم، از سیم های یک تکه استفاده نمی شود. زیرا خطرآفرین است. ازدیگر توصیه های ما این است که در آسانسور از یک قرقره سیم برای نصب استفاده شود، یعنی اگر چهار رشته سیم 50 متری احتیاج دارید همه را از یک قرقره بریده و از قرقره های مختلف استفاده نکنید.

وی در ادامه گفت: سیم‌بکسل در صنعت آسانسور یک تفاوت بزرگ با سیم‌بکسل‌های معمولی دارد. زمانی که می‌خواهند سیم بکسل معمولی را تست کنند، خیلی ساده قسمتی از سیم را تکه می کنند و به یک دستگاه تست می‌بندند و می‌کشند تا مشخص شود چه زمانی پاره می ‌شود.اگر این تست موفقیت آمیز باشد سیم بکسل مورد تایید است. زیرا سیم بکسل های معمولی را تنها برای کشش استفاده می‌ کنند و پروسه‌ی خم احتیاجی ندارد. اما مهم‌ترین بخشی که در صنعت آسانسور وجود دارد بحث خم شدن سیم بکسل است.زیرا سیم بکسل دائم به‌دور یک فولی کوچک می‌چرخد و مدام بالا و پایین می رود.

امیر سیاهپوش افزود: همان طور که می دانید در سیم‌های آسانسوری گوستاوولف مغزی کنف وجود دارد که همه با آن آشنا هستید. این کنف‌ها طبیعی و از جنسی استفاده می شوند که تنها در منطقه خاصی از آفریقا وجود دارد. دلیل استفاده از این کنف در سیم آسانسوری، نگهداری روغن درون خودش و در حقیقت چرب کردن سیم به‌صورت مداوم است. پس از تولید هستۀ کنفی، رشته های تولید شده به دور آن پیچیده می شوند و سیم بکسل را تولید می کنند.

از جمله اشتباهاتی که سالهاست در صنعت آسانسور کشورمان رایج است درخصوص نوع و کیفیت سیم بکسل و همچنین نحوه انتخاب سیم بکسل است. فرق اساسی که بین سیم‌های باکیفیت و بی‌کیفیت وجود دارد ماده‌ی اولیه سازنده آن است. اینکه یک مفتولی با ضخامت 5/5 میلی‌متر داشته باشیم که از نظر درصد کربن و درصد آلیاژهای دیگری که داخل آن هست، تست‌شده و درست باشد.

Tags: , , , , , , , , , , , ,

-->