عوامل موثر بر قیمت آسانسور

به طور کلی فاکتورهایی مانند انتخاب برند ایرانی یا خارجی برای تجهیزات آسانسور، نوع آسانسور انتخابی، ظرفیت مورد نیاز آسانسور با توجه به کاربری ساختمان، تعداد توقف و ایستگاه های آسانسور، تعداد درب و میزان اتوماتیک بودن آن، تعداد ریل، متراژ سیم بکسل، متراژ تراول کابل و … بر بهای تمام شده یک پکیج آسانسور تاثیرگذار هستند. علاوه بر هزینه خودِ آسانسور و تجهیزات آن، هزینه نصب و خدمات آسانسور نیز وجود دارد که بایستی قبل از نصب آسانسور در نظر گرفته شود.

نوع آسانسور انتخابی

نوع آسانسور انتخابی تاثیر زیادی بر قیمت آسانسور دارد، اما این انتخاب نمی تواند سلیقه ای و بی پایه و اساس باشد. یک کارشناس آسانسور یا یک نصاب با تجربه می تواند بر اساس شرایط استفاده از آسانسور و محیط ساختمان شما در انتخاب یکی از انواع آسانسور مانند آسانسور هیدرولیکی یا کششی، آسانسور شیشه ای و بالابرنده بهترین پیشنهاد را به شما ارائه دهد. به طور کلی هزینه نصب آسانسورهای کششی بیشتر از آسانسورهای هیدرولیکی است.

میزان اتوماتیک بودن درب آسانسور

یکی دیگر از تجهیزاتی که بر روی قیمت آسانسور تاثیر زیادی دارد، درب آسانسور است. به طور کلی درب های اتوماتیک هزینه بالاتری نسبت به درب های غیر اتوماتیک و یا نیمه اتوماتیک دارند. همچنین درب هایی که بر روی کابین طراحی می شوند، قیمت های مناسب‌تری در مقایسه با درب های تعبیه شده در طبقات دارند.

تعداد توقف آسانسور

بدیهی است که قیمت تمام شده ی آسانسور برای یک ساختمان با ۴ طبقه با یک برج با ۲۵ طبقه متفاوت است. این تفاوت در فاکتورهای متعددی مانند ظرفیت کابین، ابعاد آسانسور و به طور کلی در سیستم آسانسور تاثیرگذار است. یکی از این عوامل تعداد توقف آسانسور است. با اضافه شدن هر طبقه به یک ساختمان، نصب آسانسور آن مستلزم عملیات بیشتری و تنظیمات بیشتری است. بنابراین، هر توقف اضافی بر قیمت نهایی آسانسور تأثیر می گذارد. هر چقدر تعداد توقف بیشتر باشد تعداد درب، تعداد ریل، متراژ سیم بکسل، متراژ تراول کابل و… افزایش یافته و در نهایت قیمت تمام شده آن بالاتر می رود.

کابین آسانسور

اندازه کابین یکی دیگر از فاکتورهایی است که قیمت نهایی آسانسور را تعیین می کند. چنانچه کاربری مسکونی باشد و تعداد ترافیک پیش بینی شده کم باشد، بهترین انتخاب کابین کوچک تر است زیرا مقرون به صرفه تر است. این نوع کابین ها اغلب فضای کمتری اشغال می کنند و نصب آنها در ساختمان راحت تر است.

-->