طراحی آسانسورهایی با مصرف برق کمتر

طراحی آسانسورهایی با مصرف برق کمتر

پژوهشگران جهاد دانشگاهی واحد خواجه نصیرالدین طوسی موفق به طراحی و ساخت موتور و درایو آسانسور گیرلس شده‌اند که این سیستم پس از آزمایشات نهایی به مرحله تولید خواهد رسید.

مهندس محمدهادی کریمی، سرپرست گروه پژوهشی محرکه‌های الکتریکی جهاد دانشگاهی واحد خواجه نصیر با بیان سابقه طراحی سیستم‌های درایو موتور گیرلس آسانسور در این واحد، گفت: از دو سال قبل پروژه‌ای در دو بخش طراحی و ساخت موتور و درایو آسانسورهای گیرلس در جهاد دانشگاهی واحد خواجه نصیرالدین طوسی تعریف شد که در دو گروه مجزا به انجام رسید. طراحی و ساخت موتور این آسانسورها در گروه ماشین‌های الکتریکی انجام شد و گروه محرکه الکتریکی نیز درایو را طراحی کردند.

به گفته مهندس کریمی، نمونه نیمه صنعتی این آسانسور طراحی و ساخته شده است. آزمایش این محصول در مراحل شبیه‌سازی بار آسانسوری و مقایسه با نمونه‌های خارجی موفقیت‌آمیز بوده است. اکنون ساخت نمونه صنعتی نیز کامل شده و در حال انجام تست‌های بارگیری است.

وی افزود: قرار است تست‌های بارگیری با همکاری پژوهشگاه نیرو انجام شود. این بررسی‌ها به صورت عملی در برج تست صورت می‌گیرد تا تمام مشکلات احتمالی رفع شده و با گرفتن تاییدیه به مرحله تولید برسد.

این پژوهشگر در خصوص کاربرد این آسانسورها در منازل مسکونی گفت: این آسانسور نمونه ۷.۵ کیلووات است که معمولا برای ساختمان‌های ۵ یا ۶ طبقه استفاده می‌شود. نمونه بعدی ۱۱ و ۱۳ کیلووات خواهد بود. ولی در حال حاضر آسانسورهای ۷.۵ کیلووات بیشترین تقاضا را دارند.

به گفته این محقق، تفاوت مهم آسانسورهای گیرلس با آسانسورهای گیربکس‌دار، میزان مصرف انرژی آن‌هاست. موتورهای گیرلس به دلیل حذف گیربکس، بازدهی بیشتری دارند و برق کم‌تری مصرف می‌کنند. به دلیل این‌که در حال حاضر هزینه انرژی در ایران پایین است، به این ویژگی توجه زیادی نمی‌شود؛ ولی در آینده این موضوع بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد. همچنین هزینه نگهداری آسانسورهای گیربکس‌دار بالاتر است. چون سیستم گیربکس نیاز به بازبینی دوره‌ای و تعمیرات دارد. در آسانسورهای گیرلس این هزینه‌ها تقریبا حذف می‌شود.
پژوهشگران جهاد دانشگاهی واحد خواجه نصیرالدین طوسی موفق به طراحی و ساخت موتور و درایو آسانسور گیرلس شده‌اند که این سیستم پس از آزمایشات نهایی به مرحله تولید خواهد رسید.

-->