باید و نبایدهای ایمنی آسانسور

روزانه صدها نفر از آسانسور استفاده می کنند. با این وجود، عوامل زیادی وجود دارد که می تواند استفاده از آسانسور را خطرناک کند. اطلاع از نحوه استفاده ایمن از آسانسور برای ایمنی خود و جلوگیری از حوادث ضروری است.

سرویس آسانسور و اطلاع از امن بودن آن بعد از تایید کارشناسان بسیار ضروری است.

  • بایدها

اگر آسانسور در مسیر اشتباه یا متفاوتی حرکت می کند، به جای این که در حین حرکت از دکمه طبقه استفاده کنید، می توانید در آسانسور منتظر بمانید تا به مقصد برسد و سپس مجددا طبقه خود را انتخاب کنید. 

اگر از وسایل مراقبتی و کمک حرکتی مثل واکر، ویلچر و … استفاده می کنید آسانسور برای شما مناسب است.

در هنگام ورود و خروج از آسانسور مراقب باشید – چون سقوط  در هنگام خروج از آسانسور بسیار شایع است. این به این دلیل است که آسانسور می تواند کمی پایین یا بالاتر از سطح زمین متوقف شود.

هنگام خروج و ورود به آسانسور عجله نکنید و مطمئن شوید که هیچ کس به دلیل عجله و کم حواسی شما تحت فشار قرار نگیرد یا آسیب نبیند.

  • نبایدها 

اگر از یک آسانسور استفاده کنید و زنگ هشدار آتش خاموش شده است – از پله ها استفاده کنید و مطمئن شوید در سیستم آسانسور آتش سوزی رخ نداده است.

در صورت خالی بودن آسانسور به درب های آسانسور بسیار نزدیک نشوید تا به سایر مسافران اجازه دهید به راحتی سوار شوند.

اگر آسانسور شلوغ بود سعی نکنید به زور وارد آن شوید و از آن استفاده کنید چرا که هر آسانسوری یک ظرفیت مشخص شده دارد که باید رعایت شود. در آسانسور هرگز به سوی کسی یا دیواره های آسانسور وسیله ای پرتاب نکنید و از فشار وارد کردن به دیواره های آسانسور جلوگیری کنید. علاوه بر این، از ایجاد سر و صدا یا سیگار کشیدن در آسانسور خودداری کنید. 

به درها تکیه ندهید، این کار باعث می شود شما به طور غیر منتظره زمین بخورید یا کسی را به داخل درب ها هل دهید.یکی از مشکلات اصلی در استفاده از آسانسور قطع ناگهانی و پیش بینی نشده برق است.

در بسیاری از ساختمان های امروزی سیستم برق اضطراری وجود دارد و آسانسور های نیز به سیستمی به نام Back out  مجهز می باشند که در هنگام قطع ناگهانی برق آسانسور را تا توقف در سطح یکی از طبقات پشتیبانی می کند .در غیر این صورت مسافران ملزم به حفظ آرامش و خونسردی خود می باشند. از تلاش برای باز کردن و شکستن درب های آسانسور جدا اجتناب نمائید که باعث خسارت و حوادث غیر منتظره می گردد . باید بدانید که ذهنیت خفه شدن در کابین آسانسور به دلیل کمبود اکسیژن تنها یک ذهنیت اشتباه است و اگر به هر دلیل مجبور به صبر کردن در کابین آسانسور شدید نباید نگران میزان اکسیژن موجود در کابین نباشید.

-->