چرا مترو پایتخت آسانسور و پله برقی ندارد؟

با وجود اینکه مشکلات ناشی از خرابی پله‌ برقی‌ها و آسانسورها برای تعداد زیادی از شهروندان دردسر جدی ایجاد می‌کند، شهردار تهران در شورای شهر حامیان سفت و سختی دارد که مقابل هرگونه انتقاد علیه او می‌ایستند!
سازمان ملی استاندارد باید برای آسانسورهای مترو استاندارد جداگانه تعریف کند. شهرداری تهران می‌گوید حدود ۳۰ تا ۴۰ هزار دلار برای هر آسانسور هزینه کرده است.
بسیاری از آسانسورهای مترو تهران استانداردهای لازم را ندارند و به همین دلیل سازمان ملی استاندارد، برای فعالیت آن‌ها مجوز صادر نمی‌کند؛ اما شهرداری تهران درصدد است با رسانه‌ای کردن موضوع و پیش کشیدن پای سالمندان و معلولان، این سازمان را برای صدور مجوز فعالیت آسانسورها تحت فشار بگذارد.
ارگان رسانه‌ای وابسته به شهرداری، روز سه‌شنبه، ۳۱ خرداد، در گزارشی به این موضوع پرداخت و مدعی شد سازمان ملی استاندارد باید به دلیل نیاز شهروندان معلول و سالمند، استانداردهای ثابت خود برای آسانسورها را کنار بگذارد. بر اساس این گزارش، در حال حاضر ۱۰۰ آسانسور مترو تهران خاموش‌اند.
استاندارد آسانسورهای مترو با دیگر آسانسورها متفاوت است و سازمان ملی استاندارد باید برای آن استانداردی جداگانه تعریف کند. او درخواست کرد برای حل اختلاف میان شهرداری تهران و سازمان ملی استاندارد یک کمیته مستقل تشکیل شود.
استاندارد آسانسور مترو با ساختمان یکی باشد، امکان‌پذیر نیست؛ به‌ عنوان‌ مثال، ایستگاه مترو تجریش ۵۳ متر است. سازمان استاندارد می‌گوید که در هر ۱۱.۵ متر باید در خروجی بزنم. در چنین عمقی ما در کدام قسمت مسیر می‌توانیم در خروجی بزنیم؟»
«سازمان استاندارد باید قبول کند که ماهیت ساخت‌وساز در مترو متفاوت است. زمانی که ناظر ساختمانی و مشاور کارفرما ایمنی را تایید می‌کنند، استاندارد نیز باید مناسب‌سازی را مطابق با شرکت مترو انجام دهد.»
در صورتی‌ که حادثه‌ای پیش بیاید، سازمان آتش‌نشانی تهران برای اجرای عملیات نجات مسافران آمادگی لازم را دارد.
«دریافت نکردن استانداردهای ملی آسانسور در حالی است که زاکانی، شهردار تهران، در جلسات هیئت دولت حضور دارد و نباید شاهد چنین مسئله‌ای باشیم.»
شهرداری تهران می‌گوید حدود ۳۰ تا ۴۰ هزار دلار برای هر آسانسور هزینه کرده است و حالا نزدیک به ۱۰۰ آسانسور در حال خاک خوردن‌اند. سازمان‌های بیمه‌گر نیز آسانسورهایی را که مجوز سازمان ملی استاندارد را ندارند، بیمه نمی‌کنند.

-->