آسانسور خورشیدی

راه‌اندازی اولین آسانسور خورشیدی در ایران

راه‌اندازی اولین آسانسور خورشیدی در ایران

اولین آسانسور خورشیدی در ساختمان مرکزی شرکت ایرانیان اطلس نصب و راه‌اندازی شد. این شرکت هم‌سو با سیاستهای دولت برای بهینه سازی مصرف انرژی و استفاده از انرژی های پاک در بخش ساختمان، اقدام به طراحی و اجرای آسانسور خورشیدی در ساختمان مر کزی این شرکت کرده است.

 

آسانسور خورشیدی

 

 

از آنجایی که آسانسور‌ها یکی از تجهیزات اصلی ساختمان‌ها را تشکیل می‌دهند و معمولا سه تا هشت درصد از کل برق مصرفی مشترک در ساختمان‌ها را به خود اختصاص می‌دهند، از این رو تلاش‌هایی برای بهینه‌سازی مصرف انرژی آسانسور‌ها صورت گرفته است.

در این باره معاون برنامه‌ریزی شرکت ایرانیان اطلس اظهار کرد: مهندسان این شرکت در راستای این اهداف به تازگی در ساختمان مرکزی آن آسانسوری نصب کرده اند که سیستم تامین برق آن مبتنی بر انرژی خورشیدی بوده و موجب شده است تا این آسانسور در مقایسه با میانگین مصرف آسانسورهای رایج در کشور، انرژی بسیار کمتری را مصرف کند.

به گفته وحید وکیلی همچنین این آسانسور مصرف برق اشتراکی ساختمان را به عنوان موضوع مهم برای کاربران ساختمان‌های مسکونی و غیرمسکونی کاهش داده است.

طراحی ساده و بهینه سامانه خورشیدی این آسانسور نیز باعث شده تا هزینه اجرا و بهره برداری آن کاهش و امکان استفاده مقرون به صرفه از این انرژی تجدید ناپذیر فراهم شود.

وی افزود: حذف اجزای اضافی و الکترونیکی از سامانه برق خورشیدی باعث شده تا قابلیت اطمینان و طول عمر سیستم آن افزایش یافته و امکان توسعه این نوع آسانسور در پروژه‌های ساختمانی مختلف در داخل و خارج از ایران هم به وجود آمده است.

وی با بیان این‌که این آسانسور در صورت قطع برق قابلیت کار در چند روز متوالی را نیز دارد گفت: اجرای طرح آسانسور خورشیدی با هدف اصلی کاهش مصرف انرژی آسانسور‌ها مطرح و در مرحله ثبت اختراع به سر می برد. این نوع آسانسور در سایر پروژه های این شرکت نیز مد نظر قرار گرفته است.

 

Tags: , , , , , , , , , , , ,

-->