آسانسور هیدرولیک

آسانسور هیدرولیک

آسانسور هیدرولیک

آسانسورهاي هيدروليک مناسب‌ترين گزينه براي ساختمان‌هاي کم‌ارتفاع مي‌باشند. در ايران حداکثر تا ارتفاع 18 متر با سرعتي معادل 0.75m/s از آسانسورهاي هيدروليک استفاده می کنند.آسانسور هيدروليک براي ظرفيت‌هاي سنگين مناسب مي‌باشد و به همين جهت اکثرا براي پارکينگ و حمل اجناس سنگين از اين نوع آسانسور استفاده مي‌کنند.

 

آسانسور هیدرولیک

 

 

با توجه به طراحی , آسانسورهای هیدرولیک 2 نوع هستند:

1.مجهز به درایو مستقیم :

در سيستم مستقيم جک اصلي آسانسور هيدروليک, مستقيم به زير يوک کابين متصل مي‌شود و با حرکت جک کابين اسانسور بالا و پائين مي‌شود. در اين نوع سيستم براي نصب جک بايد هر اندازه که جک اصلي بالا مي‌رود در کف چاه آسانسور نيز گود برداري شود.

 

2.مجهز به درایو غیر مستقیم :

در صورتيکه در سيستم غير مستقيم کابين آسانسور از طريق حرکت سيم بکسل متصل به يوک کابين به سمت بالا و پایین حرکت می کند.

بنابراین در صورتي‌که آسانسور هيدروليک از سيستم مستقيم (سانترال و یا جک کناري) استفاده نمايد بايد داراي شير ايمني باشد و در صورتي‎که از سيستم غير‌مستقيم در اسانسور هيدروليک استفاده کند، علاوه بر مجهز شدن به شير ايمني، کابين نيز بايد به سيستم ترمز اضطراري (پاراشوت) و گاورنر مجهز شود.

مزایای آسانسورهای هیدرولیک:

  •  برخورداری از ضریب ایمنی بالا به دلیل عدم وجود احتمال سقوط آسانسور.
  •  در آسانسورهای هیدرولیک علاوه بر اینکه موتورخانه در بالای چاه قرار نمی‌گیرد، چاه آسانسور نیز می‌تواند بدون سقف باشد که در طراحی معماری قابل توجه است.
  •  آسانسورهای هیدرولیک حدود 12 درصد کمتر از آسانسورهای کششی جا می گیرند.
  •  در حال حاضر بسیاری از معماران در طراحی ساختمان‌های کمتر از 5 طبقه و بسیار لوکس مانند هتل ها، مراکز تجاری، ساختمان‌های مسکونی دوبلکس، تریپلکس و … از آسانسورهای پانوراما (شیشه ای) استفاده می‌نمایند که انتظار دارند علاوه بر نقش کاربردی آسانسور در ساختمان، از نظر زیبایی نیز در معماری کلی نقشی ایفا نماید. با توجه به اینکه آسانسورهای هیدرولیک فاقد وزنه تعادل می‌باشند (وزنه تعادل در آسانسورهای کششی یک وجه چاه را به خود اختصاص می‌دهد)، علاوه بر در ورودی که می‌تواند شیشه ای باشد کابین، در سه وجه دیگر نیز قابلیت اجرای شیشه را داراست.

 

Tags: , , , , , , , , , , , , ,

-->