آسانسور پنوماتیک

آسانسور پنوماتیک

آسانسور پنوماتیک

در یک سیستم پیچیده جابه جایی مواد , ممکن است نیاز باشد محصول بین طبقات مدام منتقل شود آسانسور پنوماتیک می تواند یک راه حل مقرون به صرفه برای انتقال محصولات بین طبقات در سیستم های جابه جایی مواد باشد.

 

 

آسانسور پنوماتیک

 

آسانسور پنوماتیکی، یا آسانسور خلاء، آسانسوری بسیار جالب و ارزان قیمت با نصب بسیار آسان است و برای ساختمانهای کوتاه 2 تا 4 طبقه مناسب است، نصب این آسانسور در مدت کوتاه یک الی سه روز با توجه به نوع و تعداد طبقات انجام می شود. یکی از عوامل کلیدی برای نصب آسانسور در نظر گرفتن طول سفر است , برای مسافت های کوتاه آسانسور پنوماتیک بسیار ارزان است , برای مسافت های طولانی تر سبک جایگزین باید در نظر گرفته شود.

ظرفیت های آسانسور پنوماتیک (آسانسور بادی یا خلاء)

آسانسور 160 کیلویی- قطر خارجی چاه اسانسور 75cm- کابین قطر با53cm و ارتفاع 2005cm
آسانسور 206 کیلویی- قطر خارجی چاه آسانسور 94cmکابین- قطر با 82cm و ارتفاع 195cm
آسانسور 238 کیلویی – قطر خارجی چاه اسانسور 132cm- کابین قطر با و 110cmارتفاع2007cm

سرعت آسانسور خلاء یا آسانسور بادی حدود 6 متر در دقیقه می باشد , آسانسور بادی یا آسانسور پنوماتیکی با کابین شفاف شیسه ای حرکت بالا و پائین را بدون نیروی محرکه مرئی انجام می دهد.

در آسانسور پنوماتیک از برق تکفاز با ولتاژ نرمال استفاده می شود و برق مصرفی داخل کابین و چاه این آسانسور 24 Volt بوده که خطر شوک الکتریکی و برق گرفتگی را به صفر می رساند.

همچنین این آسانسور در فضایی حدود 1 متر مربع بدون هیچ نیازی به حفر گودال و یا ایجاد موتورخانه و صرف هزینه های زیر ساخت مانند آسانسور های دیگر در کمترین زمان ممکن که بستگی به نوع محصول دارد طی 1 الی 3 روز نصب و آماده بهره برداری می شود و بهترین گزینه برای ساختمانهای فاقد آسانسور، بخصوص ساختمانهایی که با کمبود فضا برای نصب آسانسور هستند.

یکی از ویژگی های آسانسور پنوماتیک ، قابلیت نصب آن در همه ی فضاهای هندسی است که دست طراح را برای انتخاب گزینه مناسب باز می گذارد و درب طبقات این آسانسور را می توان در هر جهت بدون تبعیت از دربهای دیگر به طور مجزا و با نظر طراح و معمار ساختمان در هر زوایه ای قرار داد و هیچ محدودیتی در انتخاب محل نصب درب نمی باشد.

بنابراین آسانسور بادی را می توان در اکثر ساختمانها و ویلاهای دو – سه و چهار طبقه، آپارتمانهای دوبلکس، فروشگاههای کوچک، نمایشگاهها و دفاتر تجاری نصب کرد.

آسانسور پنوماتیک با دید 360 درجه بدون هیج عنصر مزاحم از قبیل کابلهای تخت، سیمهای داخل چاه و سیم بگسل و قاب وزنه تعادل و امثالهم، شرایط ویژه ای برای دید بهتر محیط اطراف برای مسافر داخل کابین شیشه ای فراهم می کند.

یکی دیگر از ویژگی های آسانسور پنوماتیک سرویس و نگهداری آن می باشد که اصلا احتیاجی به روغن و گریس و مواد نفتی نداشته و عملا بابت روانکاری و مصرف روغن و گریس و دیگر موارد هیچ هزینه ای ندارد و طبق دستورالعمل سرویس دوره ای، بازدید این آسانسور هر 4 سال بکبار می باشد، که بعضی از فروشندگان این دوره سرویس را حتی هر 5 سال بکبار قید کرده اند.

آسانسور بادی با استفاده از فن آوری نوین، انقلابی در صنعت آسانسورهای کوچک و کوتاه مسیر بوجود آورده و آسانسوری است بسیار منحصر بفرد و سازگار با طبیعت و محیط زیست با حرکت بسیار آرام و روان و با توقف های ملایم، ضمن اینکه این آسانسور در مسیر بازگشت به پائین اصلا از انرزی برق استفاده نمی کند. همچنین زمانی که برق قطع شود به آرامی به طبقه همکف بازگشته و بدون نیاز به حضور فرد متخصص درب آسانسور بدون هیچ مشکلی باز و مسافر آن از کابین خارج می شود.

آسانسور پنوماتیک چگونه کار می کند؟

آسانسور پنوماتیک ترکیبی است از یک سیلندر مدور عمودی صاف از جنس ورق های شفاف یا رنگی پلی کربنات، با یک کابین کواکسیال که حرکت این کابین در جهت بالا و پائین از طریق مکش و فشار هوا انجام می شود.

در اصل این عمل بر اساس فشار صعودی تولید شده و اختلاف فشار آتمسفر زیر و بالای کابین، خلاء مورد نیاز برای حرکت کایبن آسانسور به سمت بالا توسط توربین های دمنده فراهم می سازد. دنده پیستون احاطه شده که به صورت کامل وکیوم و مهر وموم می باشد، اجازه می دهد با حرکت جنبشی و تقریبا بدون اصطکاک، کابین آسانسور توسط فشار هوا به بالا برده شود.

 

مزایای آسانسور پنوماتیک

  • قابلیت نصب در همه فضاهای هندسی (حداقل ۷۵ سانتیمتر فضا لازم دارد) و مناسب برای صندلی چرخدار
  • دارای کابین شفاف شیشه ای با نمای ۳۶۰ درجه
  • ایمن و مدرن
  • قابلیت نصب در مدت کوتاه (۱ الی ۳ روز)
  • قابلیت نصب از ۲ الی ۴ طبقه از ۱ الی ۳ نفر
  • قابلیت راه اندازی با برق تک فاز و سه فاز
  • بدون موتورخانه

 

 

 

Tags: , , , , , , , , , , ,

-->