آینه آسانسور

علت نصب آینه در آسانسور

علت نصب آینه در آسانسور

نصب آینه در آسانسور دلیل روانی دارد :

  • تصور فضای بیشتر
  • عدم توجه به گذر زمان
  • عدم سقوط به چاله
  • عدم توجه به ارتفاع و مشکلات فنی

 

آینه آسانسور

عدم سقوط به چاله

یکی از علمی ترین دلایل نصب آینه بر دیوار روبروی کابین آسانسور , هشداری است به مسافر آسانسور , که قبل از اینکه قدم به داخل کابین آسانسور بگذارد , خود را در آینه دیده و مطمئن شود که کابین آسانسور در آن طبقه وجود دارد. زیرا بعضی از تعمیرکاران یا سرویس کاران آسانسور اقدام به غیر فعال کردن سیستم ایمنی کنتاکت های مسیر درب آسانسور می نمایند , در مسیر کنتاکت های ایمنی پل قرار می دهند , در چنین شرایطی اگر فراموش کنند این پل را بعد از پایان کار بردارند سیستم ایمنی مدار درب آسانسور غیر فعال می ماند و در این شرایط اگر درب آسانسوری در طبقات باز باشد , به دلیل قطع سیستم حفاظتی آسانسور حرکت می کند , (در صورتیکه پس از رفع عیب آسانسور باقی ماندن پل در مدار ایمنی درب ها کاری بسیار خطرناک و غیر اصولی می باشد.)

پس برای جلوگیری از سقوط ناخواسته به داخل چاه آسانسور , تا زمانیکه مطمئن نشدید کابین در طبقه حضور دارد , هرگز قدم به سمت داخل کابین آسانسور پیش نگذارید.ژاپنی ها برای هشدار و توجه کاربران آسانسور , در طراحی داخلی کابین و کف کابین آسانسور , نقاشی شکل چاه آسانسور را ترسیم کرده اند و انسان ناخواسته حتی با اطمینان از حضور کابین با دیدن نمای چاه آسانسور با ترس و دلهره و با احتیاط قدم پیش می گذارد. کف کابین آسانسور با طراحی چاه آسانسور از سقوط ناگهانی به داخل کابین جلوگیری می کند.

 

عدم توجه به گذر زمان

 

در ابتدای زمان استفاده از آسانسور برای جابجایی بین طبقات ، مردم از کندی حرکت آن شکایت داشتند. به مرور متخصصان دریافتند که این مشکل از نگاه کردن آنها به دیوارهای آسانسور ناشی می شود که کاری بسیار خسته کننده ای است و باعث می شود گذر زمان کند به نظر برسد.

اما در نهایت یکی از مهندسین فعال در این زمینه ، پیشنهاد دیگری ارائه داد “روی افکار مردم تمرکز کنیم. مردم فکر می‌کنند که آسانسورها آهسته حرکت می‌کنند. مردم فکر می‌کنند…” به دنبال این پیشنهاد و متمرکز شدن متخصصین روی مسافران آسانسور، به نتیجه جدیدی دست یافتند : “حرکت آسانسور از آنچه در واقعیت بود، کندتر به‌نظر می‌رسید. همچنین به دلیل تفکر در مورد مـعـلـق بـودن کابـیـن، تـرس از سـقـوط در بـیـن مـردم
بیشتر احساس می‌شد.

لذا 2 راه حل برای این مشکل پیدا کردند : اول، نوسازی آسانسور و افزایش سرعت آن و دوم، منحرف کردن توجه مردم به چیز دیگری که حرکت آسانسور را در نظرشان سریع تر کند.

بنابراین ایده نصب آیینه در کابین به ذهن آنها خطور کرد متخصصان با توجه به هزینه های سنگین نوسازی آسانسور به نصب آینه روی آوردند. امروزه در اغلب آسانسورها شما می توانید با نگاه کردن به آینه سرگرم شوید.
با این کار مردم به جای تمرکز بر سرعت آهسته و احتمال سقوط آسانسور، بر روی ظاهر خود متمرکز می‌شدند. از این رو متوجه گذر زمان نیز نمی‌شدند.
بدین ترتیب تصورات نسبت به آسانسورها تغییر یافت : “مردم فکر می‌کردند علاوه به اینکه آسانسورهای جدیدتر، دارای سرعت بیشتری نسبت به گذشته بودند، فضای بیشتری نیز در اختیار آن ها قرار می‌دادند.” از جمله کشورهایی که از پیشگامان استفاده از این روش بودند، نام ژاپن نیز به چشم می‌خورد.

 

 

Tags: , , , , , , ,

-->