آسانسور فضایی

الیافی برای ساخت آسانسور فضایی

الیافی برای ساخت آسانسور فضایی

محققان چینی با استفاده از نانولوله‌های کربنی، الیافی ساختند که هر سانتی‌متر مربع از آن قادر به تحمل وزن 160 فیل است. این الیاف را می‌توان برای ساخت آسانسور فضایی مورد استفاده قرار داد.

 

 

آسانسور فضایی

 

محققان دانشگاه سینگوا الیافی از جنس نانولوله‌های کربنی ساختند که استحکام بالایی دارد، به طوری که می‌توان از آن‌ها در ساخت آسانسوری فضایی استفاده کرد.

یک سانتی‌متر مربع از این الیاف می‌تواند وزن 160 فیل را که بیش از 800 تن است، تحمل کند. این در حالی است که وزن آن تنها 1.6 گرم است. به اعتقاد وانگ چانگ‌کینگ، متخصص تحقیقات آسانسور فضایی، نتایج این پروژه دستاورد بزرگی محسوب می‌شود.
آنچه که محققان چینی موفق به ساخت آن شدند، الیاف بسیار بلندی است که مستحکم‌تر از هر چیزی است که پیش از این ساخته شده‌است. این فناوری به‌صورت پتنتی به ثبت رسیده و بخشی از نتایج آن در نشریه Nature Nanotechnology به چاپ رسیده‌است.
دسته‌های نانولوله‌های کربنی حداقل 9 تا 45 برابر بیشتر از دیگر مواد است. تقاضای زیادی برای استفاده از این چنین ساختارهایی در حوزه‌های ورزشی، نظامی، فضایی و حتی آسانسور فضایی وجود دارد.
ایده‌ ساخت آسانسور فضایی شاید یک داستان علمی تخیلی باشد، اما طی دهه‌ های اخیر، دستاوردهای دانشمندان موجب شده تا این ایده به واقعیت نزدیک شود. یکی از چالش‌ های ساخت چنین آسانسوری، ارائه ماده‌ای بسیار سبک و مقاوم برای ساخت کابل است.
براساس محاسبات ناسا، چنین کابلی باید مقاومت کششی بیش از 7 گیگاپاسکال داشته باشد. در سال 2005، آژانس فضایی آمریکا رقابت جهانی برای توسعه‌ چنین موادی را مطرح کرد و جایزه‌ 2 میلیون دلاری برای آن در نظر گرفت، اما تا کنون کسی موفق به دریافت آن نشده ‌است.
این الیاف حاوی نانولوله‌ های کربنی، به اعتقاد سازندگان آن، استحکام 80 گیگاپاسکالی دارد. از نظر تئوری، نانولوله‌ های کربنی می ‌توانند استحکام 300 گیگاپاسکالی داشته باشند.
البته هنوز فاصله‌ زیادی تا تحقق رؤیای ساخت آسانسور فضایی وجود دارد و باید محاسبات و شبیه‌ سازی‌ های متعددی انجام شود.
وانگ از محققان آسانسور فضایی می‌گوید که سیستم انتقال این آسانسور بیش از 30 هزار کیلومتر کابل دارد که به این کابل‌ها باید ریل و پوسته محافظ را نیز اضافه کنید. این آسانسور در مجموع ساختار سنگین و پچیده‌ای است که باید به دقت محاسبه و شبیه‌سازی شود.

Tags: , , , , , , , , , , ,

-->