آسانسور

مشکلات آسانسور

مشکلات آسانسور

متوقف نشدن آسانسور

یکی از مشکلات نسبتا رایجی که در آپارتمان ها به وجود می آید و ساکنان را به زحمت و سختی می اندازد ، توقف نکردن آسانسور در برخی طبقه ها یا به اصطلاح رد کردن طبقه هایی خاص است.
شناسایی نکردن طبقه ای خاص به وسیله آسانسور ، ممکن است فقط مختص ساکنان یک طبقه باشد و گاهی هم ساکنان چند طبقه را درگیر کند.

 

آسانسور

گاهی فاصله ایجاد شده بین سنسورهای دوراندازی و سنسورهای توقف با آهنربا می تواند دلیل متوقف نشدن آسانسور باشد که می‌توان با استفاده از مولتی متر و چک کردن سنسورها ، این نقص را در کوتاه ترین زمان ممکن برای شما برطرف کرد.
یکی دیگر از مسائلی که برخی خانواده ها به آن اشاره می کنند ، گیر کردن آسانسور پس از هر بار قطعی برق است و حتی گاهی مجبور می شوند چند بار آن را خاموش و روشن کنند تا مجددا شروع به کار کند.
البته متوقف شدن آسانسور در طبقات بالا و گیر کردن آن که معمولا با ریست کردن تابلو فرمان آسانسور به طور موقت برطرف می شود ، ممکن است به دلیل قطع شدن سری استپ در مدار ایمنی باشد.
همچنین لازم به ذکر است که گاهی جا نرفتن قفل درب در طبقه ای خاص می تواند منجر به متوقف نشدن آسانسور شود که سرویس کاران با چک کردن قفل درب های آسانسور ، مشکل ایجاد شده را برای شما برطرف خواهند کرد تا دیگر نگران متوقف نشدن آسانسور در طبقه مورد نظرتان نباشید.

سر و صدای آسانسور

شاید شما هم از آن دسته افرادی باشید که از سر و صدای زیاد آسانسور منزل یا محل کارتان شاکی هستید و حتی روی راه پله ها و ورودی واحدها نیز این صداها به گوشتان می رسند.
سر و صدای زیاد آسانسورها در هنگام حرکت ، نه تنها باعث سلب آسایش و آرامش ساکنان می شود ، بلکه ممکن است به دلیل نقص ایجاد شده ، ایمنی افراد را نیز به خطر بیاندازد و خطر جانی به همراه داشته باشد. پس بهتر است هر چه سریع تر این مشکل را برطرف کنیم تا زندگی آرام تر و ایمن تری داشته باشیم.
یکی از مسائلی که با شنیدن صداهای ناهنجار از آسانسور حتما باید به آن توجه داشت ، بررسی موتورخانه است. تراز بودن موتور نیز باید به وسیله متخصصان مجرب بررسی شود تا بتوان از لرزش های به وجود آمده ، پیشگیری کرد.
گاهی نیز سر و صدای زیاد آسانسور به دلیل مشکلاتی است که برای بلبرینگ ها ایجاد می شود. مثلا خشک بودن ساچمه های بلبرینگ می تواند یکی از دلایل ایجاد این صداها باشد.
همچنین شکستن ساچمه های بلبرینگ نیز سر و صدای زیادی در آسانسور شما ایجاد می کند.
دو سرعته بودن آسانسور نیز در ایجاد سر و صدا موثر است و اگر تابلو فرمان با نوع تک سرعته تعویض شود ، این مشکل تا حد زیادی برطرف می شود.
در برخی مواقع نازک بودن دیواره های کابین آسانسور نیز منجر به لرزش و ایجاد سر و صدا می شود. در هنگام نصب آسانسور برای ساختمان خود به این نکته توجه داشته باشید و از کابین های با کیفیت استاندارد استفاده کنید تا با مشکلات سر و صدا در حین حرکت مواجه نشوید.

 

کند بودن سرعت آسانسور

سرعت حرکت آسانسور به خصوص در ساختمان هایی که ارتفاع آنها زیاد است ، نقش مهمی در زندگی ما دارد و اگر گاهی احساس کنیم که آسانسور ما کند حرکت می کند و سرعتی مطلوب ندارد ، روی کیفیت زندگی ما تاثیرگذار خواهد بود.
کند بودن سرعت حرکت آسانسور ممکن است هم از ابتدای راه اندازی آسانسور دیده شود و هم پس از مدتی که برای رفت و آمد از آن استفاده می کنیم .
به هم خوردن تنظیمات موتور آسانسور می تواند یکی از دلایل اصلی کند شدن سرعت حرکت آسانسور باشد.
همچنین بررسی توان موتور آسانسور در تعیین سرعت آن نقش دارد.
همچنین مشکلاتی مثل خوردگی ، ترک خوردن یا شکستن پیچ ها که برای لنت کفشک آسانسور به مرور زمان به وجود می آید ، می تواند روی سرعت حرکت آسانسور شما تاثیرگذار باشد.
البته خرابی لنت ترمز نیز می تواند باعث کند شدن حرکت آسانسور شما شود.
باید بدانیم که محاسبه سرعت حرکت آسانسور یک کار کاملا تخصصی است که با استفاده از فرمول های خاص و استفاده از دستگاه هایی مانند سرعت سنج صورت می پذیرد.

 

Tags: , , , , , , , , , , ,

-->