آتش سوزی آسانسور

نقش حیاتی آسانسور هنگام آتش‌سوزی

نقش حیاتی آسانسور هنگام آتش‌سوزی

پیشگیری بهتر از درمان است، با یک اقدام پیشگیری کننده می توان جلوی بسیاری از خسارات و پیش‌آمدهای ناگوار را گرفت. سوانح و بلایا هرگز از پیش خبر نمی کنند، حوادث همواره و به ناگاه رخ می دهند. آتش سوزی از جمله حوادثی است که هر آن ممکن است اتفاق بیفتد و جان و مال و حتی اموال جمعی را در معرض نابودی سریع قرار دهد. اغلب بی مبالاتی و بی دقتی موجب آتش سوزی می شود و چه بسا با پیش بینیهای لازم بتوان از تلفات جانی و مالی آن پیشگیری کرد.با توجه به افزایش روزافزون ساختمان‌های مرتفع در کلان‌ شهرها ضرورت استفاده از آسانسور در تخلیه افراد از ساختمان به‌عنوان یک راه مناسب و امن بیشتر احساس میشود.

 

آتش سوزی آسانسور

 

آتش‌سوزی‌های اخیر در مراکز عمومی این سؤال را به ذهن متبادر میکند که نقش آسانسور در تخلیه افراد و ساکنین ساختمان‌های مرتفع و عمومی چیست؟.راه‌حل این مسئله در صفحه 37 مبحث 15 مقررات ملی ساختمان این گونه آمده است که «هنگام آتش‌سوزی ساختمان ها، آسانسورها می توانند نقش حیاتی در تخلیه ساختمان و نجات افراد داشته باشند درحالیکه همیشه این پیغام در آسانسورها نصب می شود که از آسانسورها هنگام آتش‌سوزی استفاده نشود. هنگام وقوع حریق در تمام یا قسمتی از ساختمان مشکلات تخلیه خصوصاً برای سالمندان و بیماران پیش می آید. به همین منظور استفاده از آسانسور در مواقع آتش‌سوزی در صورتی مجاز است که آسانسور در اختیار افراد ذیصلاح یا آتش‌نشان‌ها قرار گیرد تا بتواند با راندمان بیشتر عملیات تخلیه را انجام دهند.»

در همین مبحث همچنین توضیح داده شده که در هنگام آتش‌سوزی، آسانسور توسط کلیدی که موسوم به کلید آتش‌نشان است باید در اختیار افراد واجد شرایط قرار گیرد. کلید آتش‌نشان در صفحه7 همان مبحث اینگونه تعریف شده است: «کلید آتش‌نشان، کلیدی است که در مواقع ضروری از جمله تخلیه افراد مسن، معلول و غیره. توسط آتش‌نشان فعال‌شده و کنترل آسانسور فقط توسط وی (راهبر داخل کابین) صورت می گیرد.»

با وجود اینکه مبحث 15مقررات ملی ساختمان به داشتن کلید آتش‌نشان در کلیه آسانسورها تصریح دارد ولی ما تاکنون شاهد عزم جدی مسئولین برای اجرایی شدن این قانون نبوده‌ایم.شاید اولین فکری که به ذهن متبادر میشود گنجاندن این قابلیت در تابلوی فرمان آسانسور باشد که زیاد هم دور از ذهن نیست ولی اگر تابلوی فرمان دارای این قابلیت باشد کافی است؟ البته که خیر! تابلو فرمان را میتوان با یک الگوریتم ساده به این قابلیت مجهز کرد ولی آیا شاسی پنل‌های موجود نیز دارای این قابلیت هستند؟ آیا آتش‌نشانان نیز در مورد این امکان توجیه شده‌اند؟ و سؤال مهم‌تر اینکه آیا مسئولین مربوطه نیازی به اجرایی شدن این قانون احساس می کنند یا خیر؟

به نظر می رسد این بند از مبحث 15 مقررات ملی ساختمان در حال دچار شدن به چیزی مثل قانون نصب کیسه هوا و ترمز ABS در خودروهای تولید داخل است. در سال‌های اخیر بحث‌های زیادی در رابطه با گنجاندن این دو مورد تأثیرگذار در ایمنی خودروها شده و در مورد ضروری بودن آنها نیز شکی نیست. ولی این نکته نیز جای تأمل دارد که تعداد افرادی که در اتومبیل ممکن است به خاطر این امکانات از آسیب در امان بمانند کمتر از تعداد افراد داخل یک ساختمان عمومی یا بلند است که در هنگام حادثه باوجوداین سامانه میتوانند از آسیب در امان بمانند ولی تاکنون از جانب مسئولین ذی ربط نشانی از پی گیری این موضوع مشاهده نشده است.

 

Tags: , , , , , , , , , , , ,

-->