آسانسور

کاربرد پارک پلیت در آسانسور

کاربرد پارک پلیت در آسانسور

امروز قصد داریم تا در رابطه با قطعه ای صحبت کنیم که کمتر کسی اطلاعاتی در خصوص آن دارد و این در حالتی است که یکی از مهم ترین و اساسی ترین قطعات کاربردی در نصب آسانسور های گیرلس و روم لس می باشد. نام این قطعه پارک پلیت پارک پلیت (Park Plate) می باشد که در ادامه , توضیحات کامل در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

 

 

آسانسور

 

به دلیل حذف شدن گیربکس در موتورهای گیرلس و روم لس , هنگامی که ترمز موتور را به صورت دستی آزاد می کنید کابین به سرعت شروع به حرکت می کند و برخلاف موتورهای گیربکسی کنترل آن بسیار سخت می باشد. لذا قطعه ای طراحی شده است به نام پارک پلیت (Park Plate) که بر روی ریل در آخرین ایستگاه نصب می شود و کابین را به ریل قفل می کند طوری که مانع از فرار کابین به سمت بالا یا پایین می شود.

استفاده از پارک پلیت در سیستم های روم لس کاملا ضروری می باشد زیرا سرویس کار برای تنظیم موتور نیاز دارد که بر روی کابین بایستد و کارهای لازمه را انجام دهد بنابراین بایستی کابین به طریقی مهار شود و این کار توسط پارک پلیت انجام می شود.

در استانداردهای نصب پارک پلیت بر روی ریل آسانسور , مواردی است که باید رعایت شوند:

1) پارک پلیت باید به گونه ای نصب شود که سرویس کار ارتفاع 180 سانتی متری با سقف چاله آسانسور را داشته باشد. به عبارتی پس از قفل کردن کابین به پارک پلیت , فاصله سقف کابین تا سقف چاله آسانسور 180 سانتی متر باشد.

2) پارک پلیت بایستی دارای میکروسوئیچ قطع کننده باشد طوری که پس از قفل کردن کابین به آن , سری امنیتی کاملا قطع شود.

3) پارک پلیت بایستی تحمل وزن کابین را داشته باشد و از استقامت کافی برخوردار باشد.

Tags: , , , , , , , , ,

-->